עופר קורנפלד  

קבלני המשנה של נתניהו

יורדים לשוק

מתוך ידיעות אחרונות, 20/02/2004

מפלגת העבודה ירדה השבוע לשוק הכרמל ובתום הסיור הכריזה על מהפך. יו"ר הסיעה, דליה איציק, אפילו הריחה ריח של מהפך באוויר. הרבה ריחות יש בשוק, ומי שיורד אליו פעם בכמה שנים יכול לטעות ולבלבל ביניהם. מה הריחה איציק? אולי זה היה ריח החמוצים. אולי הדגים המלוחים. ואולי, בעצם העובדה שלא זרקו על חברי הסיעה עגבניות, זה עבורם סימן שהשלטון אצלם בכיס. מה שבטוח, שמזמן כבר לא הועלה רעיון כל- כך אנכרוניסטי ופתטי, כמו ירידתם של חברי סיעת העבודה אל השוק במטרה להתחבר אל העם.

עופר קורנפלד הוא מראשי "הדור הבא" במפלגת העבודה. הוא היה בין חבורת הצעירים המצליחים שהקימו את "עבודה חדשה", ששמה לה למטרה לשנות את פני מפלגת העבודה. שלוש שנים הוא מסתובב במסדרונות המפלגה, וכל פעם הוא מופתע לגלות עד כמה היא אינה רלוונטית ורחוקה מלהוות אלטרנטיבה לשלטון.

השבוע שלח לי קורנפלד את תוכנית החירום הכלכלית של מפלגת העבודה, כפי שאושרה בוועידת העבודה, יולי 2002. זאת התוכנית המיועדת ליישום מיידי, וקוראת לממשלה להגדיר מחדש את סדר העדיפויות הלאומי.

בסעיף 3 קוראת התוכנית לעידוד היציאה לעבודה על ידי ביצוע רפורמה בתשלומי העברה (כולל הבטחת הכנסה ודמי בטלה), והתנייתם בהוכחת אי-כושר עבודה. או במילים אחרות: קיצוץ בדמי האבטלה, הבטחת הכנסה ושאר קיצוצים בתשלומי העברה. סעיף 4, על פי מצע החירום של העבודה, מדבר על צמצום משמעותי של הפטורים הסקטורייאלים ממס, והחלפתם במענקים לתמיכה ישירה בזכאים.

סעיף 5, "הפניית משאבים חדשים לשווקים הפיננסיים והריאליים מקופות הפנסיה", הוא מלים אחרות לתוכנית נתניהו, של שליחת קופות הפנסיה לשוק ההון ולשוק הפרויקטים. וסעיף 7, הקורא ל"צמצום משמעותי בהוצאתו הממשלה ומעורבותה במשק"- נתניהו היה חותם עליו בעיניים עצומות.

עופר קורנפלד טוען , שלא פלא שמפלגת העבודה אינה מהווה אופוזיציה ממשית לממשלת הליכוד בתחום הכלכלי והחברתי. יש חפיפה אמיתית ורעיונית בין התוכנית הכלכלית של נתניהו לזו של העבודה. ולכן הקולות הרפים שנשמעים מכיוון סיעת העבודה הם רטוריקה ריקה.

ממשלת הליכוד מקדמת מדיניות של קידוש ההון והפקרת האדם, אומר קורנפלד. שתיקתם של חברי סיעת העבודה בכנסת, מול שבירת המפרקת של החברה הישראלית, לא נובעת רק מחוסר אונים וממחסור בכשרון, אלא גם מהסכמה רעיונית עם תוכנית נתניהו. צריך לשמוע את הביקורת שלבייגה שוחט על פרטי התוכנית של נתניהו. היא מתייחסת לשוליים. אין התנגדות אידיאולוגית אמיתית. זו התנגדות רפה, זהירה.

בייגה שוחט מתקומם נגד דבריו של קורנפלד. אנחנו לא מפלגה סוציליסטית, הוא אומר, אלא סוציאל דמוקרטית. המודל שלנו הוא של מערב אירופה, שאומר שהמשק צריך להתנהל באופן חופשי, פחות מונופולים ,יותר תחרות, משק פתוח. אנחנו רחוקים מעמדת נתניהו כמרחק מזרח ממערב. נתניהו חושב שלממשלה יש אחריות מאוד מוגבלת כלפי האזרח. הוא רוצה ממשלה קטנה. אנחנו רוצים רשת ביטחון של הממשלה. זה הבדל עצום. נתניהו נתן עכשיו הקלות במס הכנסה בסך 2.5 מיליארד שקל, ש-90% מזה הולך לעשירות העליון. אם במקום זה היה נותן למשטרה, לבריאות, לחינוך, אפילו רק חצי מהסכום הזה- הוא היה מונע את כל המתחים והשחיקה.

לא שומעים אתכם, אמרתי לשוחט. אתם לא אופוזיציה אפילו בעניינים החברתיים.

אנחנו עושים להם את המוות, אומר שוחט. גם בוועדת הכספים, גם במליאה. אבל יש לנו 19 מנדטים ולקואליציה 68. מה אפשר לעשות?

^

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתה של שירה פליקס,
ערוץ 10

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתו של יעקוב אגמון, גל"צ, 18.12.04

© 2005 עופר קורנפלד כל הזכויות שמורות