עופר קורנפלד  

שנתיים יותר מדי

עופר קורנפלד

שר האוצר פתח את מסע הבחירות שלו, במסיבת עיתונאים שסיכמה לכאורה שנתיים לכהונתו. אלא שנתניהו, שבדרך כלל מרבה להשתמש בדימויים יפים אולם מקמץ בשימוש בעובדות, התעלה הפעם על עצמו

הלהטוטן של המילים הריקות לא טרח אפילו לתרץ את המציאות העגומה של שוק העבודה. במקום להסביר את הכישלון הצורב של מדיניותו לספק לאזרחי ישראל עבודה בשכר הוגן, בחר להפליג במילים להבטחות העתיד הרחוק.

מצבו העגום של העובד הישראלי מוכר לכל משפחה בישראל. בליל הסדר המתקרב ניפגש עם בני משפחה שאינם יכולים עוד לפרנס את עצמם בכבוד. אנשים שכל חייהם עבדו, וכעת הם מתקשים למצוא עבודה קבועה ששכר הוגן בצידה. על שולחן הסדר, ליד הפסח, המצה והמרור, תתברר האמת שנתניהו מנסה להסתיר. אין מספיק עבודה, והשכר נמוך מדי.

העובדות שעולות מנתוני שוק העבודה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הן קשות. בשנות כהונתו של בנימין נתניהו כשר אוצר, פחת מספר העובדים במשרה מלאה בכ-50 אלף איש. 50 אלף איש שאיבדו את מקום עבודתם הקבוע, והם מסתפקים בעבודות זמניות. בנוסף על כל אלה, נתווספו בשנתיים האחרונות עוד אלפי מובטלים חדשים אל מאות אלפי המובטלים הקיימים. מספר המובטלים שלא עבדו כלל בשנה האחרונה גדל ב-30 אלף איש. מספר המובטלים שחיפשו עבודה במשך יותר מחצי שנה ולא מצאו, גם הוא גדל ב-30 אלף איש.

מדיניותו הכלכלית של נתניהו, שפותחה בבתי המדרש השמרניים ביותר במערב, הפכה אצלו לדת. הדת הכלכלית החדשה מקדשת את ההון והרווחים, ומפקירה את האנשים. למדיניות הכלכלית של שר האוצר אין כלל יעדים בתחום התעסוקה, ולא כל שכן בתחום השכר. כיוון שהביקוש לעבודה עולה על ההיצע, וכוחות השוק פועלים את פעולתם ביעילות אכזרית, התוצאה המיידית הינה שכר נמוך ופוחת, ושחיקה מתמדת בתנאי העבודה.

מנתוני מנהל הכנסות המדינה עולה כי מספר העובדים העניים בישראל הגיע לשיא של כל הזמנים. מעל מיליון עובדים, שהם כ-40% מכלל העובדים בישראל, משתכרים פחות מחצי השכר הממוצע. שכר כזה אינו מאפשר לעובדים לקיים את משפחתם בכבוד, ולהבטיח לה קורת גג ראויה. השכר הנמוך מונע מהם גם לתת חינוך הולם לילדיהם ולאפשר למשפחתם בריאות ברמה של מדינה מערבית ודמוקרטית. לרבים מהם אין שום פנסיה שתבטיח להם רווחה בערוב ימיהם. למדינת ישראל נדרשת היום תוכנית של כלכלה אקטיבית, שהתעסוקה במרכזה. לצערנו, נתניהו אינו יכול להנהיג מדיניות שכזו המנוגדת לאמונתו הכלכלית. בחירת נתניהו לסכם את שנות כהונתו בלי להתייחס כלל לשכר הנמוך ולמחסור בתעסוקה, מלמדת על השקפתו יותר מכל. דומה שייטב לכולנו אם יאחז באחד מבלוני הסיסמאות הנבובות שהפריח, יעוף איתו לארץ החלומות וישחרר אותנו מעולו.

^

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתה של שירה פליקס,
ערוץ 10

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתו של יעקוב אגמון, גל"צ, 18.12.04

© 2005 עופר קורנפלד כל הזכויות שמורות