עופר קורנפלד  

מופע הקסמים של נתניהו

עופר קורנפלד

לשר האוצר נוח להאשים את הציבור בבטלנות במקום לתת את הדין על השכר הנמוך

שר האוצר בנימין נתניהו משתמש בכל העוצמה שנתונה בידי משרדו על מנת להעלים מידע חשוב מהציבור הישראלי ולאחז את עינינו. מיומנות הקוסם של נתניהו היא במשיכת תשומת הלב לדבר אחד בעודו עושה דבר אחר לגמרי. ידו האחת אוחזת בטוש כבמטה קסמים כלכלי בעוד ידו האחרת מסתירה מעינינו את התרסקותה של החברה הישראלית.

שוליית הקוסם, יובל רכלבסקי הממונה על השכר במשרד האוצר, מדווח מדי שנה על בעלי השכר הגבוה במגזר הציבורי. שיאני השכר הגבוה מושכים את עיני הציבור ומעוררים כעס מובן על שוד הקופה הציבורית. בנימין נתניהו משתמש בכעס הזה על מנת ליצור מצג שווא של מגזר ציבורי שמן החומס את משאבי החברה היצרנית הרזה של ישראל. התמונה השקרית הזאת מאפשרת לו לפגוע באכזריות באוכלוסיות המוחלשות ולהאשים את העובדים בסבל שנגרם.

האמת על שכר העובדים בישראל היא שונה לגמרי. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על כך שחלק הולך וגדל מהאנשים העובדים בישראל הוא עני. אחד מתוך כל ארבעה שכירים בישראל משתכר פחות משכר המינימום. שכרם הממוצע של העובדים הללו הינו כאלפיים שקלים בחודש. אין מדובר בנערים או בקשישים אלא באנשים בגיל העבודה, שעבודתם אינה מספקת כדי לפרנס את משפחתם. חשבון פשוט מלמד שזוג אנשים שזה שכרם אינם יכולים לספק למשפחתם את הצרכים הבסיסיים ביותר: מזון, מים, חשמל, בריאות וחינוך.

תמונת המצב העגומה הזאת ידועה היטב במסדרונות האוצר, שכן המדינה מעסיקה עובדים עניים רבים. בידי יובל רכלבסקי מצוי דו"ח המפרט את התמונה. אחד מכל חמישה עובדים בשירות הציבורי בדירוג המינהלי משתכר פחות משכר המינימום ונזקק להשלמת הכנסה. מדובר בעשרות אלפי אנשים שקמים כל בוקר לעבודה, עוד הרבה לפני שנתניהו אמר להם "לכו לעבוד", עובדים במשרה מלאה ומשתכרים פחות מ-3,300 שקלים לחודש.

מדוע אין הדו"ח הזה מפורסם ברבים? משום שאם תיחשף האמת על השכר הנמוך בשירות הציבורי יוכשל מופע הקסמים של נתניהו. ה"בלוף" של נתניהו מבוסס על האגדה שבשנים האחרונות חלו אזרחי ישראל במחלה קשה של בטלנות, והקוסם הגדול ירפא אותם ממחלתם על ידי כך שיכריח אותם לצאת לעבוד.

האמת היא מרה הרבה יותר: המדיניות שמקדשת את ההון ומפקירה את האדם ריסקה את כלכלת ישראל כך שאינה יכולה עוד לכלכל את כל בניה ובנותיה. על המדינה מוטלת האחריות לדאוג לביטחון הכלכלי של אזרחיה ולהגן על זכותם להתקיים בכבוד. נסיונותיו של נתניהו להטיל את האשמה באחרים לא ישחררו אותו מהאחריות הראשית לכישלון.

סוף סיפורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לרמז על הסיום הצפוי לעלילות הפלאים של שר האוצר. מציאות הקסמים הדמיונית שברא ראש הממשלה נתניהו בהבל פיו התרסקה לרסיסים בפוגשה את האמת המוחשית של מדינת ישראל. אזרחי ישראל שיגלו את התרמית, ישלחו את הקוסם לביתו.

ייתכן שהיום שבו נגלה את פשיטת הרגל של המופע של נתניהו וממשלת שרון אינו כה רחוק. נותר רק לקוות שהיום הזה יגיע בהקדם, פן משרוולו של הקוסם תיפול החברה הישראלית הפצועה, לא רק שבורת כנף אלא גם שבורת מפרקת.

* עופר קורנפלד הוא יזם היי-טק ומראשי "הדור הבא" במפלגת העבודה

^

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתה של שירה פליקס,
ערוץ 10

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתו של יעקוב אגמון, גל"צ, 18.12.04

© 2005 עופר קורנפלד כל הזכויות שמורות