עופר קורנפלד  

פיצויים לכולם

עופר קורנפלד

חוק הפיצויים הנוכחי כובל את העובדים למקום עבודתם הקיים. שלא באופן מפתיע רוב הנפגעים ממנו הם עובדים ברמות השכר הנמוכות

שתי הבעיות הכלכליות הגדולות המעסיקות את רוב האזרחים בישראל הן מחסור במקומות עבודה ושכר נמוך מדי בעבור העבודה שקיימת. יש בישראל כ-300 אלף מובטלים, ועוד כ-600 אלף איש שמשתכרים פחות משכר המינימום, ושכרם הממוצע הוא פחות מ-2,000 שקל לחודש. בנוסף להם יש עוד מאות אלפים שאינם מנסים אפילו להיכנס לשוק העבודה שכן כישוריהם אינם נדרשים כלל ב"כלכלה הנכונה" של נתניהו.

על ממשלת ישראל מוטלת אחריות לפעול על מנת ליצור את התנאים להתפתחותם של מקומות עבודה נוספים, כמו גם להעלאת הפריון של העובד הישראלי וכתוצאה מכך להעלאת שכרו. התחמקותה של הממשלה מכך היא תוצר של השקפת עולם כלכלית ולא רק של חוסר אונים. פעולתה המרכזית של הממשלה בשוק העבודה, קיצוץ סכומי הקצבאות והקשחת הקריטריונים, נועדה בעיקרה לצמצום הוצאותיה. הדרך היעילה ביותר למשוך אנשים לשוק העבודה היא באמצעות מצאי של עבודות שיש איתן עתיד, המסוגלות לפרנס את בעליהן בכבוד. דחיקה של אנשים אל שוק העבודה באמצעות ייאוש ורעב, רק מנמיכה את השכר ומורידה את הפריון.

בעידן הגלובליזציה, שכלול השווקים והגדלת הגמישות, שוקי הכספים העולמיים וכמותם שוקי המוצרים עוברים מהפכה שכבר הגדילה את היקף הסחר במטבעות במאות מונים, ביטלה כמעט כליל את המכסים ומצמצמת את מספר המתווכים בין היצרן לצרכן הסופי. שינוי עמוק חל באורחות החיים והעבודה. רוב הילדים הנולדים היום בישראל ירכשו יותר ממקצוע אחד במהלך חייהם.

דרך יעילה לגרום להעלאת הפריון של העובדים בישראל וכתוצאה מכך גם להעלאת שכרם, היא תיקון לחוק הפיצויים כך שתוקנה לעובד הזכות להתפטר ולקבל את כספי הפיצויים שצבר במהלך עבודתו. נוהג כזה מתקיים בכל תעשיית ההיי-טק ובמרבית החוזים האישיים שנחתמים עם בכירים במערכת. סיכוייהם של רוב המועסקים במגזר הציבורי או במוסדות גדולים לקבל פיצויים גם אם יתפטרו גבוהים.

חוק הפיצויים הנוכחי כובל את העובדים למקום עבודתם הקיים. על פי החוק הקיים, כאשר עובד מפוטר מעבודתו או יוצא לגמלאות הוא מקבל ממעבידו שכר חודש אחד בעבור כל שנת עבודה. לעומת זאת עובד המתפטר ממקום עבודתו, אפילו אם הודיע על כך מראש למעבידו, מאבד כליל את זכותו לפיצויים. שלא באופן מפתיע רוב הנפגעים מהחוק הם עובדים ברמות השכר הנמוכות והנמוכות מאוד.

תחת הכותרת "גמישות בשוק העבודה" נעשים בדרך כלל צעדים שתפקידם להקל על המעסיקים לפטר עובדים ולפגוע בזכויותיהם. גמישות אמיתית בשוק העבודה תיווצר עקב שינוי בחוק כך שהמעבידים יחויבו להפקיד את דמי הפיצויים באופן שוטף בקופת פיצויים שתועבר לעובד בכל עת שיסיים את עבודתו מכל סיבה שהיא. דבר זה יגרום לכך שהשכר ישקף באופן הדוק יותר את יכולותיו של העובד. עובד שירכוש השכלה וניסיון במקום עבודתו ויקבל הצעת עבודה טובה יותר, יוכל להתפטר ממקום עבודתו מבלי לוותר על הפיצויים שנצברו לזכותו. הדבר יגרום לכך שעובדים כאלה יזכו להעלאת שכר במקום עבודתם הקיים, ולשימוש מיטבי יותר בכישוריהם.

יצירתה של גמישות סימטרית בשוק העבודה, בין יכולתו של המעסיק לפטר את העובד ובין יכולת העובד להתפטר מבלי לאבד את זכויותיו, תשקף טוב יותר את אורחות החיים המודרניים ותשפר את היעילות הכלכלית במקום שבו היא נדרשת יותר מכל לאזרחי ישראל

הכותב הוא ממנהיגי "הדור הבא" במפלגת העבודה

גלובס |  22.8.2004

^

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתה של שירה פליקס,
ערוץ 10

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתו של יעקוב אגמון, גל"צ, 18.12.04

© 2005 עופר קורנפלד כל הזכויות שמורות