עופר קורנפלד  

פשיטת הרגל הבאה – בתוך קרנות הפנסיה

עופר קורנפלד

החטא הקדמון שהוביל לקריסתה של רשת קלאבמרקט טמון בשנות ההי-טק העליזות. הצמיחה של 1999 והבועה בנאסד"ק גרמה לאובדן חושים כלכלי. כסף שחיפש יעדי השקעה נהפך לאשראי שהוענק ביד רחבה מהבנקים בישראל לקומץ משפחות ההון הישראליות - אשראי שלא גובה בביטחונות. קלאבמרקט אינו העסק הראשון שקרס. סדרה של קריסות כלכליות, כמו חברת הכבלים "תבל", השקעתו של גד זאבי במניות "בזק" והשקעות החבורה של פלד-גבעוני נוצקו כולן באותו זמן ובאותה התבנית.

אחת הדרכים הנפוצות של בנקאים להסתרת טעויותיהם ולמזעור הנזקים היא מתן אשראי נוסף באופן ישיר או באמצעות פריסת החוב לטווחים ארוכים יותר. כדי להגן על הבנקים הישראליים מפני חמדנותם של בעלי הבנקים, הוציא הממונה על הבנקים בבנק ישראל, יואב להמן, סדרת תקנות שמנעו את המשך חלוקת הכספים המופקרת.

עיקר ההגבלות נגע ליכולתם של הבנקים להוסיף ולהלוות כספים לעסקים שחייבים להם כסף, או לעסקים הקשורים אתם. שר האוצר בנימין נתניהו נזעק לפתור את הבעיה באמצעות מקור ההון האחרון בישראל שטרם שועבד למשחק הפיננסי. הלאמתן של קופות הפנסיה הוותיקות הייתה רק הצעד הראשון. במהלך אידיאולוגי מהיר ואופייני, שתוצאותיו אינן ידועות עדיין, שינה שר האוצר את כללי ההשקעה של קופות הפנסיה.

קופות הפנסיה, שעיקר הונן הוחזק בידי הממשלה, נדחפו אל שוק ההון. עצירת הנפקתן של תעודות חוב מיוחדות של הממשלה גרמה לכך שקופות הפנסיה והקרנות נאלצו לנתב את הסכומים המצטברים בהן אל השוק העסקי. לפי נתוני בנק ישראל בשנתיים האחרונות חל שינוי דרמטי בדפוסי ההשקעה של קופות הפנסיה. מתוך כ-25 מיליארד שקל שנצברו בקופות הפנסיה, כמעט שליש נהפכו להלוואות לחברות עסקיות (רובן המכריע של ההלוואות אינן סחירות). לא רק כללי ההשקעה של קופות הפנסיה שונו באבחת עטו של נתניהו. התבוננות בתיק ההשקעות של קרנות הגמל וההשתלמות מגלה תמונה מטרידה בהיקפה. מתוך כ-70 מיליארד שקלים שצבר תיק הנכסים הכללי של הקרנות וקופות הפנסיה, רק שליש מובטח על ידי המדינה, שליש נהפך להלוואות לשוק העסקי ועוד כשליש נהפך להשקעה ספקולטיווית במניות.

בשולי דו"ח היציבות הפיננסית לשנת 2004 של בנק ישראל גלומה אזהרה מפני הסיכונים בחשיפת החיסכון ארוך הטווח לתנודות השוק, ולסכנה שבמתן אשראי ללא בקרה. נוכח סכומי העתק שכבר זרמו החוצה אל השוק, יתכן שהאזהרה הגיעה באיחור. הלוואות ללא ערבויות מתאימות הן שיולידו בעוד כמה שנים את הקלאבמרקט הבא. הבעלים יגידו גם אז שהם משחקים לפי הכללים, ואנחנו נשכח ששר האוצר נתניהו הוא זה שהמציא אותם.

^

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתה של שירה פליקס,
ערוץ 10

Open Window
עופר קורנפלד בתוכניתו של יעקוב אגמון, גל"צ, 18.12.04

© 2005 עופר קורנפלד כל הזכויות שמורות